Szkoła językowa Together zaprasza do spędzenia czasu w stolicy Polski. Z przyjemnością prezentujemy przewodnik po muzeach Warszawy, które można odwiedzić bezpłatnie w wybrane dni. Pamiętaj, że wejście do większości muzeów wymaga bezpłatnego biletu, który trzeba odebrać w kasie. Jest to sposób, w jaki władze kontrolują liczbę odwiedzających.
Poniedziałek
Muzeum Kolejnictwa
Rozpocznij najtrudniejszy dzień tygodnia od wizyty w Muzeum Kolejnictwa w Warszawie - Stacja Muzeum. Muzeum mieści się niedaleko stacji Ochota, w budynku, który dawniej był jednym z głównych węzłów komunikacyjnych miasta - Warszawa Główna Osobowa. Eksponaty obejmują praktycznie wszystko, co związane z kolejnictwem: wagony, historyczne mapy kolejowe, uniformy konduktorów, zegary i lampy z wagonów oraz modele kolei. Dla tych, którzy marzą o roli maszynisty, Stacja Muzeum oferuje zaawansowany symulator lokomotywy, jednak dostęp do niego jest płatny, nawet w poniedziałki.
Powstanie Warszawskie to jedna z najważniejszych dat w najnowszej historii Polski. Przez 63 dni mieszkańcy Warszawy, dążący do wyzwolenia się spod niemieckiego reżimu nazistowskiego, doświadczyli chyba całej gamy emocji znanych człowiekowi, od nadziei na wybawienie po rozpaczające, paraliżujące rozczarowanie. Dla tych, którzy nie są zaznajomieni z tymi wydarzeniami, warto odwiedzić budynek dawnego zajezdni tramwajowej, gdzie teraz znajduje się Muzeum Powstania Warszawskiego. Jest to miejsce nowoczesne i wyjątkowo interaktywne, które pozwala zrozumieć i odczuć wydarzenia, które spotkały zwykłych ludzi 75 lat temu, od 1 sierpnia do 2 października 1944 roku.
Możesz tego nie wiedzieć, ale Polacy mają wyjątkowo ciepły stosunek do plakatów i innych drukowanych symboli minionych epok. Doskonałym przykładem tego zamiłowania jest Muzeum Plakatu w Wilanowie. Budynek, zbudowany około pięćdziesięciu lat temu jako przykład polskiego modernizmu, mieści ogromną kolekcję plakatów: obecnie w muzeum znajduje się około 36 000 eksponatów, nie licząc wystaw czasowych. W muzeum odbywa się także Międzynarodowa Biennale Plakatu oraz organizowane są salony plakatów.
Jedno z głównych i na pewno obowiązkowych muzeów Warszawy, które oferuje darmowe wejście wszystkim chętnym we wtorki. W Muzeum Narodowym znajdziesz ogromną kolekcję polskiego (i nie tylko) malarstwa, oddzielną salę poświęconą katolickim relikwiom i ikonom, imponującą sekcję przedmiotów polskiego designu i mebli, zabytkowe stroje oraz przedmioty codziennego użytku, a także wiele, wiele innych. Należy pamiętać, że wejście na wystawy czasowe jest płatne.
Ten niewielki muzeum znajduje się jakby na zapleczu Krakowskiego Przedmieścia - na pozornie centralnej, ale bardzo spokojnej ulicy Koziej. Muzeum, które w 1978 roku założył satyryk Erik Lipiński, posiada w swojej kolekcji około 25 000 karykatur zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Oczywiście nie brakuje tematycznych wystaw i międzynarodowych konkursów, na przykład na najlepszy satyryczny rysunek. Warto też wspomnieć, że w 2015 roku brytyjski "The Guardian" uznał warszawskie muzeum karykatury za jedno z dziesięciu najbardziej unikatowych muzeów w Europie.
Każdy z Was niewątpliwie wielokrotnie widział najsłynniejszy widok pocztówkowy Warszawy: z dachami pokrytymi dachówką starych domów, placem zamkowym z kolumną Zygmunta i, oczywiście, z Zamkiem Królewskim. Pałac, który jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jest obowiązkowym punktem do zwiedzania w Warszawie. Jedyne, co może odstraszać, to cena biletu w zwykłe dni, która wynosi 30 złotych – co, przyznajmy, nie jest zbyt łaskawe. Na szczęście istnieje prosty sposób na obejście tego problemu - wystarczy odwiedzić Zamek Królewski w środy, kiedy wstęp jest całkowicie darmowy.
To niesamowite, ale fakt: muzeum poświęcone jednemu z największych polskich kompozytorów muzyki klasycznej zostało urządzone w jak najbardziej nowoczesny sposób. Instalacje audio i wideo, obiekty do dotykania, nietypowe koncerty i najbardziej nieoczekiwane sposoby, aby spojrzeć na Fryderyka Chopina z nowej perspektywy - wszystko to znajdziesz w muzeum. Przejście przez wszystkie pięć pięter muzeum zupełnie za darmo jest możliwe (i zalecane!) w środy.
Łazienki to najbardziej znany park w Warszawie. Pomnik Chopina przy małym stawie, zadbane ścieżki i pawie spacerujące przy jeziorze – to wszystko jest oczywiście wspaniałe. Jednak Łazienki oferują wiele więcej dla miłośników historii. Warto odwiedzić Starą Oranżerię, Pałac Myślewicki, Biały Domek oraz perłę całego parku - Pałac na Wyspie. Te wszystkie miejsca można zwiedzać za darmo w czwartki.
Przypominamy również o bezpłatnych koncertach Chopina, które odbywają się w Łazienkach w niedziele o godzinie 12:00 i 16:00 w ciepłe miesiące (najczęściej od maja do września).
Muzeum POLIN, zachwycające zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, to prawdopodobnie jedno z najciekawszych muzeów w całej Warszawie. Nowoczesne i interaktywne, opowiada pełną historię polskich Żydów w różnorodnych sceneriach – od powstających rynków starego Krakowa po brukowane ulice Warszawy w dniu wybuchu II wojny światowej. To przynajmniej jeden z powodów, dla których POLIN, zdobywca tytułu najlepszego muzeum w Europie w 2016 roku, jest obowiązkowym punktem programu kulturalnego każdego, kto odwiedza Warszawę.
Dodatkowo, możliwość poznania historii Żydów bez wydawania ani grosza to coś naprawdę cennego.
Adres: ul. Mordechaja Anielewicza 6 Strona internetowa: www.polin.pl
Źródło obrazu: tropter.com/pl
Sobota
Muzeum Wojska Polskiego
Wszyscy zainteresowani historią wojskowości powinni poświęcić sobotnie popołudnie na odwiedzenie drugiego co do wielkości muzeum w Warszawie - Muzeum Wojska Polskiego. Wśród eksponatów znajdują się broń, polskie mundury oraz bogaty arsenał sprzętu wojskowego z różnych lat. Na trawniku przed wejściem do muzeum można zobaczyć samoloty, helikoptery, a nawet czołgi.